Mogłoby się wydawać, że aby zapewnić efektywną produkcję ekologicznego gazu, biogazownie muszą otrzymywać jedynie odpowiedni wsad składający się z gnojowicy, kiszonki z kukurydzy, itp.
Z upływem czasu jednak, wraz z materiałem wsadowym, na dnie zbiornika osadza się piasek oraz inne osady mineralne. Prowadzi to do zmniejszenia objętości zbiornika potrzebnej do wykorzystania na produkcję gazu – do wnętrza zbiornika trafia mniej mieszanki, a bakterie produkują mniej metanu.
Aby zahamować dalsze osadzanie się piasku i innych odpadów mineralnych oraz podwyższyć wydajność produkcji gazu, Climbex od 2012 r. oferuje dla biogazowni specjalistyczne usługi czyszczenia zbiorników i fermantatorów.
W atmosferze pełnej wybuchowego metanu, siarkowodoru i amoniaku zastosowanie znajduje technologia podciśnieniowa w postaci specjalistycznych ładowarek próżniowych, przystosowanych do pracy w strefach zagrożenia wybuchem. Obsługa tego specjalistycznego sprzętu to wykwalifikowani pracownicy, stosujący indywidualne środki ochrony osobistej - pełnotwarzowe maski z filtrami siarkowodorowymi, antyelektrostatyczne ubrania oraz mierniki wybuchowości. Nasze specjalistyczne usługi pomogły już ponad 100 rolnikom i operatorom instalacji biogaz w Polsce i Niemczech w podwyższeniu ich efektywności. Corocznie zwiększa się liczba naszych zadowolonych Klientów.
Climbex realizuje dla biogazowni m.in. następujące usługi:
Uzupełnieniem tych usług jest zastosowanie technologii strumienia wody o wysokim ciśnieniu, przy użyciu mobilnych pomp wysokociśnieniowych z zakresem ciśnień nawet do 2500 bar do oczyszczania, np. ścian zbiorników lub powierzchni przed nakładaniem nowych powłok lakierniczych lub izolacyjnych.